تاریخچه گروه کر شهر تهران

در پاییز سال 1378 مهدی قاسمی پیشنهادی را جهت تربیت یک گروه کر از ابتدایی ترین مراحل آموزش، تا رساندن این گروه به سطح اجراهای حرفه ای، به فرهنگسرای بهمن ارائه داد.

در دی ماه 1378 از بیش از صد نفر علاقمند که عموما هیچ تجربه ای در موسیقی نداشتند، ثبت نام به عمل آمد و در طی شش ماه آموزش فشرده، نهایتا حدود چهل نفر بعنوان اعضای گروه پذیرفته و مشغول تمرین قطعات شدند.

 


 

نخستین کنسرت عمومی این گروه در دی ماه 1379 (در کمتر از یکسال از زمان شروع آموزش آنها)، با اجرای 17 قطعه از آرکادل تا گرشوین و همچنین قطعات محلی ایرانی به روی صحنه رفت. این اجرا که کاملا فراتر از سطح انتظارات رایج از یک گروه آماتور بود، تحسین صاحب نظران را برانگیخت.

 


 

با توجه به تجربه موفق تشکیل گروه فوق، رهبر گروه تصمیم به تشکیل بزرگترین گروه کر تاریخ موسیقی ایران گرفت. در تابستان 1381 از صدها جوان علاقمند آزمون ورودی به عمل آمد و به دنبال آن 12 کلاس آموزشی بطور همزمان در دو فرهنگسرای بهمن و هنر (ارسباران) آغاز به کار نمودند.

 


 

در زمستان 1381 این گروه نخستین کنسرت تجربی خود را با بیش از 250 خواننده در تالار آوینی فرهنگسرای بهمن به روی صحنه برد. نخستین کنسرت رسمی این گروه که از آن پس بعنوان "گروه کر شهر تهران" نامیده شد، در مهرماه 1382 با بیش از 150 خواننده به روی صحنه رفت. هفت قسمت از کارمینا بورانا (کارل ارف) برای اولین بار پس از انقلاب در این کنسرت اجرا شد.

 


 

این گروه علاوه بر شرکت در چندین دوره جشنواره موسیقی فجر، اجراهای متعددی در فرهنگسرای بهمن، تالار رودکی، و فرهنگسرای هنر داشته است. اجرای قطعاتی از آهنگسازان اواخر قرن نوزدهم و دوره معاصر نظیر دبوسی، پولان، و بارتوک تا زمان اجرای آنها توسط گروه کر شهر تهران، در تاریخ موسیقی کرال ایران سابقه نداشته است.

 


 

از پاییز سال 1384 تمرینات این گروه در محل آموزشگاه موسیقی پارت انجام شد. در این دوره علاوه بر اجرای قطعات موسیقی کلاسیک، کنسرت های متفاوتی نظیر اجرای موسیقی آذری به همراهی گروه آیدا و همچنین اجرای موسیقی Jazz و لاتین به روی صحنه رفت.

اخبار گروه کر شهر تهران

کنسرت گروه کر شهر تهران - بهمن 1396
گروه کر شهر تهران در روزهای 26 و 27 بهمن ماه 1396، ساعت 20، در تالار رودکی قطعاتی از تئاترها و فیلم های موزیکال معروف را به رهبری مهدی قاسمی اجرا خواهد کرد. در این کنسرت، گزیده های از "بینوایان"، "شبح اپرا"، "لالا لند"، "اشک ها و لبخندها" و منتخبی از موسیقی انیمیشن های معروف دیزنی اجرا می شود. یاسمین حسین زاده (پیانو)، پورنگ پورشیرازی (کنترباس) و دارا تیموری فر (درامز) در این اجرا گروه کر شهر تهران را همراهی می کنند.
ادامه خبر ...

دوره آموزشی گروه کر - آذر 1395
وره های جدید آموزشی گروه کر شهر تهران از آذر 1395 برای علاقمندانی که تجربه قبلی در موسیقی ندارند، زیر نظر مهدی قاسمی برگزار می شود.
ادامه خبر ...

عضویت در خبرنامه گروه
آدرس ایمیل:

صفحه گروه کر شهر تهران در فیس بوک

کانال گروه کر شهر تهران در یوتیوب

کانال گروه کر شهر تهران در تلگرام