پرسش و پاسخهایی در مورد عضویت در گروه کر شهر تهران

گروه کُر چیست؟
گروهی متشکل از خوانندگان زن و مرد است که بر حسب نوع و جنس صدا، در چهار بخش سُپرانو (صدای زیرخانمها)، آلتو (صدای بم خانمها)، تِنور (صدای زیرآقایان) و باس (صدای بم آقایان) در کنار هم به خواندن آواز و اجرای قطعات می پردازند.

گروه کُر با گروه سرود چه فرقی دارد؟
گروه های سرود معمولا یا از آقایان و یا از خانمها تشکیل می شود در حالیکه گروه های کر هم از خانمها و هم از آقایان استفاده می کنند. بعلاوه در گروه های سرود معمولا اعضا یک ملودی را بصورت تک صدا اجرا می کنند در حالیکه یک گروه کر با داشتن چهار بخش صدایی مختلف، قطعات موسیقی را بصورت چهار صدایی (و یا بیشتر) اجرا می نماید.

گروه کُر با ارکستر چه فرقی دارد؟
به گروهی از نوازندگان، ارکستر گفته می شود. در حالیکه گروه خوانندگان کر نام دارد.

یک گروه کُر چه نوع قطعاتی را اجرا می کند؟
قطعاتی در همه سبکهای موسیقی (کلاسیک، محلی، پاپ، جاز و ...) توسط گروه کر قابل اجرا است.

آیا برای ورود به گروه کُر داشتن صدای خوب الزامی است؟
به هیچ عنوان. شناخت صحیح موسیقی، سلفژ، توان خواندن در جمع و داشتن کوک دقیق عواملی هستند که به مراتب از داشتن صدای خوب مهمترند. شایان ذکر است که کلیه عوامل فوق، با طی کردن دوره آموزشی کاملا قابل دستیابی هستند.

سُلِفژ چیست؟
توانایی خواندن صحیح صداها و کششهای نتهای موسیقی سلفژ نام دارد.

چه کسانی می توانند عضو" گروه کُر شهر تهران" شوند؟
کلیه خانمها و آقایان 16 تا 32 ساله که پس از گذراندن دو دوره سه ماهه آموزشی، موفق به قبولی در امتحان پایان دوره شوند.

آیا آشنایی قبلی با موسیقی یا آواز برای ورود به دوره آموزشی الزامی است؟
به هیچ عنوان. کلیه توانایی های لازم جهت فعالیت در یک گروه کر (تئوری موسیقی، سلفژ، کوک دقیق، آواز، شناخت موسیقی و... ) در طول دو دوره آموزشی سه ماهه (جمعا شش ماه) به هنرجویان آموزش داده خواهد شد.

زمان و مکان تمرین و دوره آموزشی کی و کجاست؟
کلاسها در هر هفته 6 ساعت (دو جلسه سه ساعته) خواهد بود که 5 ساعت آن به کلاس "مبانی موسیقی و سلفژ" و 1 ساعت آن به کلاس آواز اختصاص خواهد داشت.  کلاسهای آموزشی روزهای زوج، شنبه و چهار شنبه هر هفته از ساعت 5 تا 8 عصر، و کلاسهای آموزشی روزهای فرد، یکشنبه و سه شنبه هر هفته از ساعت 2 تا 5 بعد از ظهر در محل آموزشگاه موسیقی پارت (ستارخان، ابتدای پاتریس لومومبا، خیابان ترکزاده. تلفن: 66905077) برگزار خواهد شد.

مدرسین دوره آموزشی چه کسانی هستند؟
مدرس مبانی موسیقی و سلفژ دوره آموزشی بهار 1394 محمد واحد، و مدرس آواز این دوره گلاره وزیری زاده است.

شهریه دوره آموزشی چقدر است؟
شهریه هر دوره 3 ماهه، مبلغ 336000 تومان است.

پس از گذراندن شش ماه دوره آموزشی و عضویت در "گروه کُر شهر تهران"، چه نوع فعالیتهایی خواهم داشت؟
شرکت در کنسرتهای فصلی، شرکت در جشنواره های موسیقی، همکاری با سایر گروه های موسیقی، ضبط آثار موسیقی و همچنین شرکت در سایر فعالیت های فوق برنامه این گروه.

آیا درست است که عضویت در یک گروه کُر، به بالا بردن سطح نوازندگی و شناخت عمیق تر موسیقی نیز کمک می کند؟
قطعا بله. توانایی هایی که هنرجویان در طول شش ماه آموزش فشرده بدست می آورند، آنها را در جایگاهی قرار می دهد که بتوانند با صرف وقتی به مراتب کمتر از سایرین، در نوازندگی یک ساز به موفقیت دست پیدا کنند. بعلاوه برای آن دسته از علاقمندان که در حال حاضر به نوازندگی یک ساز مشغولند، شرکت در گروه کر (آواز جمعی) به دلیل کمکهای قابل ملاحظه به کاربردی شدن دانسته های تئوریک ، دقیق تر نمودن کوک و ارتقاء توان کار گروهی، بطور مستقیم به افزایش توان نوازندگی کمک خواهد نمود. تاثیر این امرباعث شده که امروزه در کلیه دانشگاهها و مدارس موسیقی گذراندن واحد گروه کر (آواز جمعی) برای عموم نوازندگان، رهبران ارکستر و آهنگسازان، الزامی باشد.

آیا یک گروه کر هنگام اجرا با ساز همراهی می شود؟
یک گروه کر می تواند به تنهایی، با همراهی یک پیانو، با همراهی یک ارکستر کوچک و حتی با همراهی یک ارکستر بزرگ به اجرای موسیقی بپردازد.

من تئوری موسیقی یا سُلِفژ یا آواز می دانم. آیا امکان اینکه در دوره آموزشی شرکت نکنم وجود دارد؟
در صورتیکه بتوانید توان خود را در رشته مورد بحث و در حد مورد نظر به اثبات برسانید، بله.

آیا من هم می توانم عضو "گروه کُر شهر تهران" شوم؟
در صورتیکه به موسیقی علاقمند هستید و مایلید که آن را بصورت صحیح و اصولی فراگیرید، علاوه بر شنونده موسیقی بودن اجرا کننده موسیقی نیز باشید، و در عین حال در یک فعالیت گروهی پویا شرکت کنید، با شرکت در دوره آموزشی و صرف وقت کافی، قطعا یکی از اعضای این گروه خواهید بود.

اخبار گروه کر شهر تهران

کنسرت گروه کر شهر تهران - بهمن 1396
گروه کر شهر تهران در روزهای 26 و 27 بهمن ماه 1396، ساعت 20، در تالار رودکی قطعاتی از تئاترها و فیلم های موزیکال معروف را به رهبری مهدی قاسمی اجرا خواهد کرد. در این کنسرت، گزیده های از "بینوایان"، "شبح اپرا"، "لالا لند"، "اشک ها و لبخندها" و منتخبی از موسیقی انیمیشن های معروف دیزنی اجرا می شود. یاسمین حسین زاده (پیانو)، پورنگ پورشیرازی (کنترباس) و دارا تیموری فر (درامز) در این اجرا گروه کر شهر تهران را همراهی می کنند.
ادامه خبر ...

دوره آموزشی گروه کر - آذر 1395
وره های جدید آموزشی گروه کر شهر تهران از آذر 1395 برای علاقمندانی که تجربه قبلی در موسیقی ندارند، زیر نظر مهدی قاسمی برگزار می شود.
ادامه خبر ...

عضویت در خبرنامه گروه
آدرس ایمیل:

صفحه گروه کر شهر تهران در فیس بوک

کانال گروه کر شهر تهران در یوتیوب

کانال گروه کر شهر تهران در تلگرام